PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE EĞİTİM MERKEZİ

Büyükşehir belediyemiz yeni bir hizmeti daha hayata geçiriyor. Trabzon İli sınırları içerisinde ikamet eden tüm vatandaşlarımız için ücretsiz psikolojik destek hizmetimiz başlamıştır.  Sosyal belediyecilik anlayışımızın ayrılmaz bir parçası olan psikososyal destek çalışmalarımızın önemli bir adımını oluşturan bu hizmetle, yerel yönetimimiz ve vatandaşlarımız arasında samimiyet ve içtenliğe dayalı işbirliğinin daha da kuvvetleneceğini umuyoruz.

 

Hangi hizmetlerimiz var?

Bireysel psikolojik danışmanlık

Grup terapisi

Aile danışmanlığı

Çift terapisi

Hizmetten kimler yararlanabilir?

Psikoloji danışmanlık hizmetimiz 12 yaş üstündeki tüm bireylere yönelik olarak sunulmaktadır.

Nasıl randevu alırız?

Psikolojik danışmanlık randevusu için Alo 153 çağrı merkezini arayıp başvuru yapmanız ardından sizi arayıp randevunuzu oluşturmaktayız.

Hizmetiniz ücretli midir?

Hayır. Hizmetimiz Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin psikososyal destek çalışmaları kapsamında tamamen ücretsiz olarak verilmektedir.

Hangi terapi teknikleri uygulanıyor?

Merkezimizde aşağıdaki psikoterapi sistemlerinin psikolojik destek yaklaşımlarını temel alan uygulamalar yapılmaktadır.

Psikodinamik piskoterapiler

Bütüncül psikoterapi

Kısa süreli dinamik psikoterapi

Diyalektik davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi

Görüşmeler ne kadar sürüyor?

Her bir seans duruma göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 45 dakika olarak planlanmaktadır.

Kaç seans hizmet veriliyor?

Seans sayısı başvuran kişinin durumuna ve şikâyetine göre değişiklik göstermektedir. 

Hangi problemlere yönelik hizmet veriliyor?

Merkezimizde birçok probleme yönelik olarak psikolojik destek hizmeti verilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

        Kaygı

        Öfke kontrolü

        Tırnak yeme

        Parmak emme.

        Fobiler

        Takıntılar

        Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz yaşam olaylarıyla ilgili problemler.

        Okul uyum sorunları

        Sınav kaygısı

        Travmalar

        Strese bağlı durumlar

        İlişki sorunları

        Hayat-dönemindeki geçişlerde uyum problemler

        Yaşam-yönetim güçlüğü ile ilgili problemler

        Panik

        Yeme problemleri

        Alt ıslatma

        Evlilik sorunları

        Özgüven eksikliğine karşı özgüven geliştirme

        Meslek edindirmeye yönelik kariyer planlama/yönlendirme

Hizmeti kim veriyor?

Psikolojik destek hizmetimiz Uzm. Klinik Psikolog Enes Bülbül tarafından verilmektedir. 

               Enes Bülbül

1981 Trabzon doğumlu olan Enes Bülbül ortaöğretimini Arsin imam- hatip lisesinde tamamladıktan sonra 2004 yılında Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini burslu olarak tamamlamıştır. 2008 yılında aynı bölümde yüksek lisans eğitimini bitirerek uzman psikolog unvanını almıştır. İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde ikinci yüksek lisansını bitirerek klinik psikolog unvanını almıştır.

Bütüncül Psikoterapi, Aktarım Odaklı Psikoterapi, Süresi Sınırlı Dinamik Psikoterapi, Bütüncül İlişkisel Psikoterapi, Hipnoterapi, Diyalektik Davaranışçı Terapi eğitimleri başta olmak üzere psikoterapi alanında ulusal ve uluslararası birçok eğitim ve atölye çalışmasına katılarak psikoterapist sertifikası almıştır.

2018 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Hipnoz Uygulayıcı Eğitimini tamamlayarak Hipnoterapi uygulayıcısı olmuş,  Kendisine Hipnoz Derneği tarafından Hipnoterapi Eğitmen ve Süpervizör Yetki Belgesiverilmiştir. Psikoterapi enstitüsü bünyesinde ruh sağlığı profesyonellerine yönelik verilen hipnoz eğitimlerinde ve psikoterapi eğitimlerinde eğitmenlik yapmıştır.

2022 yılında dördüncüsü düzenlenen Ulusal Klinik Hipnoz Kongrelerinde kongre başkanlığını üstlenmiştir. Bütüncül Psikoterapi Kongrelerinin düzenleme kurullarında görev almış, Ulusal ve uluslararası kongrelerde bilimsel sunumlarıyla yer almıştır. Psikoterapi enstitüsü derneği yönetim kurulu üyesi ve hipnoz derneği genel başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

2005 yılından itibaren çeşitli kurumlarda uzman psikolog olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başladığı memuriyet hayatına 2013 yılında Üsküdar belediyesinde devam etmiştir. 2022 yılı şubat ayında Belediyemiz sosyal hizmetler daire başkanlığına geçiş yapmıştır. Kamu hizmeti kapsamında bireysel psikoterapilerin yanı sıra eğitim ve konferanslar vasıtasıyla binlerce kişiye hizmet vermiştir. 

Eğitim ve konferanslarımız nelerdir?

Psikoloji söyleşileri

Psikolojik problemlere temas eden çeşitli konu başlıklarında interaktif katılıma dayalı ve aylık periodla düzenlenen konferanslardır.  

Evlilik okulu:

Evlilik hazırlığında olan ya da hali hazırda evli olan çiftlere yönelik olarak aşağıdaki konu ilgili alan uzmanı tarafından sunumların yapıldığı 3 saatlik eğitimlerdir. Eğitime bireysel ya da çift olarak katılım sağlanabilmektedir.

Konu başlıkları:

        Evlilikte iletişim ve yaşam becerileri

        Evlilik hukuku

        Evlilik ve sağlık

        Toplumumuzda evlilik ve aile

Kurumsal eğitimler:

Trabzon Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde hizmet vermekte olan kamu kurumları veya sivil toplum kuruluşlarının talepleri ve ihtiyaç analizi neticesinde düzenlenen eğitimlerdir.

Not: Sunulan hizmet bir psikiyatrik tedavi hizmeti olmayıp psikoterapi kuramlarının uygulama ilkelerini temel alan psikolojik destek hizmetidir. Bu nedenle şikayetlerinizle ilgili psikiyatri hekiminizin muayene ve tedavi önerilerine öncelik vermelisiniz. Kurumumuzdan hizmet almak için başvuran kişilerin şikayetleri ve başvuru nedenleri dikkate alınarak psikiyatri hekimine muayene olması talep edilebilmektedir. 

Galeri