Mezarlık Hizmetleri

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Mezarlıklar Dairesi Bakanlığınca; İl genelinde cenaze yıkama- kefenleme, şehir içi ve şehir dışı cenaze nakli, mezar yeri tahsisi, defin işlemleri ve cenaze evine taziye hizmetleri sunulmaktadır.

Hizmet politikamız, en acılı anlarını yaşayan vatandaşlarımıza bu zor günlerinde yardımcı olarak en kaliteli hizmeti sunmaktır.

Yakınlarının bize ulaşmasıyla başlayan hizmet faaliyetlerimiz hızlı, akışkan ve dini hassasiyetlere uygun olarak yürütülmektedir.

Cenazeler (ölüm belgesini almış olmak şartıyla) bulunduğu ev ya da hastanelerden alınıp, Belediyemiz gasilhanelerinde yıkanıp-kefenlenip-tabutlandıktan sonra talep doğrultusunda morglarımızda bekletilmek suretiyle misafir edilebilirler.

Kefenleme işlemleri biten cenazeler, yakınlarının istediği vakitte istenilen cami ya da mezarlığa nakledilir.

Misafir ya da gurbetçi olarak ilimizde bulunurken vefat edenlerin cenazeleri ise talep halinde, tüm formaliteler tarafımızdan karşılanmak suretiyle, Ülkemizin dört bir yanına kara ya da hava yolu yöntemiyle nakil edilir.

İl merkezindeki Bahçecik, Sülüklü, Boztepe, Uğurlu ve Bostancı mezarlıklarında cenaze defin işlemlerinde mezar açma ve kapama işlemleri belediyemiz personellerince yapılmaktadır. Bahçecik, Sülüklü ve Bostancı  mezarlıklarında yeni mezar yeri satışı olmadığından, sadece önceki yıllarda aile mezar yeri tahsis belgesi alanların defin işlemleri gerçekleştirilmektedir. Boztepe ve Uğurlu Mezarlıklarından istek ve talep doğrultusunda yeni mezar yeri tahsis edilmektedir.

İl genelindeki tüm Mezarlıkların bakım ve onarımı Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda İl merkezindeki Sülüklü, Bostancı, Bahçecik, Boztepe ve Uğurlu mezarlıkları ile Tarihi İmaret, Tavanlı ve Toklu mezarlıklarında 365 gün en verimli şekilde hizmet verilebilmesi için tüm imkânlar seferber edilmektedir.

Talep halinde cenaze evlerine taziye çadırı kurup çay ikramında bulunmak suretiyle, taziye için cenaze evine gelen vatandaşlarımızı cenaze sahibi adına ağırlamaktayız.

ÖNEMLİ
 Ölüm vuku bulduğu zaman:

Hastanede gerçekleştiyse, hastane hekimi tarafından,

Evde gerçekleştiyse, 0 (462) 202 6586 numaralı telefondan (Ölüm Bildirim Sistemi) hekim talep edilerek ilgili hekim tarafından, düzenlenecek Ölüm Belgesinden sonra aşağıda belirtilen Cenaze Hizmet numaralarımızı 7/24 arayarak hizmet talep edebilirsiniz.

DİKKAT!
Mezar yeri tahsis ücreti dışındaki tüm hizmetlerimiz ÜCRETSİZDİR.

7/24 ulaşılabilecek Cenaze Hizmet numaraları:

0530 238 8802

ALO 188 CENAZE HATTI

ÖNEMLİ
Cenaze yıkama işlemleri mesai saatleri içinde yapılmakta olup, cenaze nakil hizmetleri 7/24 devam etmektedir.
  • Cenaze iletişim hattından cenaze aracı istendikten sonra, araçlarımız en kısa sürede gerekli malzemeler ile birlikte belirtilen adrese ulaşmaktadır.
  • Gasilhanelerimize getirilen cenazeler; belli bir sıra ve intizamla uzman personellerimiz tarafından, dini vecibelere uygun bir şekilde gasil (yıkanıp-kefenlenme) edilmektedir.
  • Cenazeler kefenleme işlemleri bittikten sonra, cenaze namazı kılınmak üzere istenilen vakit ve saatte camiye nakil edilerek hizmet devam ettirilir.
  • Cenaze namazı kılındıktan sonra cenazeler önceden hazırlanmış kabristanlığa nakil edilerek defin işlemi tamamlanmış olur.
  • Talepte bulunulan cenaze evlerine, defin günü ve sonraki iki gün boyunca içinde, çay ikramı ve oturma sahası barındıran taziye çadırları kurularak, cenaze sahipleri adına taziyeye gelen vatandaşlar ağırlanabilmektedir.

Galeri