Engelsiz Yaşam

Engelli Danışma Merkezi:

Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak doğrudan engelli bireylere yönelik hizmet vermek üzere Engelli Danışma Merkezi kurulmuştur. Esentepe Mahallesi'nde kurulan Engelli Danışma Merkezi önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirmektedir.

Merkezde; engelli vatandaşlara engelli yasası, engellilerin sahip oldukları haklar ve bu hakların elde edilebilmesinde gerekli koşullar hakkında yönlendirme ve bilgilendirme hizmeti sunulmaktadır. Engelli vatandaşlar merkeze, her türlü istek, öneri ve şikayetleri için de başvuruda bulunabilmektedir.

Engelli Araç Atölyesi:

Esentepe Mahallesi’nde ortopedik engelli vatandaşlarımızın araçlarının tamirinin yapıldığı atölyemiz hizmet vermektedir. Akülü aküsüz tüm araçların tamirini Büyükşehir Belediyesi olarak üstlenmekteyiz.

Ücretsiz ulaşım:

Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak yüzde 40’tan yüksek engelli raporu olan vatandaşlarımıza ücretsiz ulaşım imkanı sağlamaktayız. Ayrıca ağır engelli olan vatandaşlarımızın beraberindeki refakatçilerine de ücretsiz taşıma hizmeti sunmaktayız.

Engelsiz ulaşım:

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 150 toplu taşıma aracının yaklaşık 90 tanesi engelli erişimine uygun durumdadır.

Otopark Hizmeti:

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ve bir çok bölgede hizmet veren TRAPARK, engelli bireylere 3 saat ücretsiz otopark imkanı sunmaktadır. Trabzon’da yaklaşık 800 engelli bireyde otopark kartı bulunmaktadır.

Evde Bakım Hizmetleri:

Engellilerin ulaşılabilirlik sorunları göz önüne alındığında, hizmetin doğrudan engelli bireylerin bulunduğu yere götürülmesi de büyük önem taşımaktadır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından engelli vatandaşlarımıza evde bakım hizmeti verilmektedir.

Engelli araçları için şarj istasyonu:

Engelli bireylerin kent içinde ulaşımını ve erişimini sağlayabilmeleri için akülü araçlarını ücretsiz olarak şarj edebilecekleri Engelli Şarj İstasyonu oluşturulmuştur.

Engellilere yönelik kurslar:

Trabzon Büyükşehir Belediyesi engelli çocuklar ve bireyler için çok sayıda etkinliğe imza attı. Engelli bireylerden gelen talepler doğrultusunda Mesleki Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından kendileri için kurslar gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Ayrıca engellilerin içinde bulunduğu tüm projelere destek verilmiştir.

Sosyolog ve psikolog hizmeti:

YADES Projesi Kapsamında kurulan YADES Koordinasyon Merkezi’nde 18 ilçeden alınan talepler doğrultusunda engelli bireylerin evde bakım hizmetleri karşılanmaktadır.

Ayrıca proje kapsamında Trabzon Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan sosyolog ve psikolog personelleri de engelli vatandaşlarımızın hizmetindedir.

TİKOM ALO 153 çağrı merkezi:

Engelli vatandaşlarımız, sisteme kayıtlı numaralarından Alo 153 Çağrı Merkezimizi aramaları halinde çağrı kuyruğunda bekletilmeden öncelikli vatandaş statüsüyle 7/24 Vatandaş Temsilcilerimizle görüşme sağlayabileceklerdir.

0462 153 00 00

Galeri