BAŞKAN ZORLUOĞLU 2. ŞİFA ELİ FOTOĞRAF YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ‘2. Şifa Eli Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.  Pandemi sürecinin tüm dünyayı çok yorduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Sağlık çalışanlarımız cansiperane bir anlayışla ve çok büyük gayretle pandemi sürecinde hafızalardan hiçbir zaman silinmeyecek bir başarı ortaya koydular” dedi. 

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘Sağlık Olsun’ temalı ‘2. Şifa Eli Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve Fotoğraf Sergisi’ gerçekleştirildi. Trabzon’un önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Kızlar Manastırı’nda düzenlenen serginin açılışına Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, fotoğraf sanatçıları, çok sayıda davetli ve sanatseverler katıldı.

ÖĞRETMEN: FOTOĞRAF İNSAN HAYATINDA İZ BIRAKIR 
Serginin açılışında konuşan Trabzon FOTOFORUM Derneği Başkanı Erdoğan Öğretmen, fotoğrafın insan hayatında iz bıraktığını belirterek, “Bugün bunu bir kere daha ispat ettik. Çok gururluyum. Araştırdık, Türkiye’de böyle bir etkinliği ilk kez gerçekleştiren Trabzon İl Sağlık Müdürlüğüdür. Biz FOTOFORUM Derneği olarak Trabzon’umuza yerel yönetimlere, bütün diğer kuruluşlarımıza elimizden gelen her şeyi bütün gayreti ile vermeye hazırız. Çünkü bir şehri inanıyorum ki fotoğraf sanatçılarından başka hiç kimse daha iyi tanıyamaz. Sağlık Müdürlüğümüzün yapmış olduğu bu hizmetten dolayı da çok gurur duyduk. Bu organizasyondan dolayı İl Sağlık Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum” dedi.

USTA: ZORLUOĞLU HER ZAMAN YANIMIZDA OLDU
Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta da, Şifa Eli Fotoğraf Yarışması’nın ikincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Organizasyonumuz anlamlı bir güne denk düştü. Maçka ilçemizde 5 yıl önce 11 Ağustos’ta şehidimiz olmuştu. Biri 15 yaşında Eren Bülbül kardeşimiz, diğeri de Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik kardeşimiz. Onlara Allah’tan rahmet diliyoruz. İnşallah bu tür acıları Mevla’m tekrar bizlere yaşatmasın. 2. kez yaptığımız Şifa Eli Sergisi, sağlıktaki farkındalığı oluşturmak adına güzel bir sergi. Ama asıl bunu fotoğraf sanatıyla uğraşan değerli dostlarımızın dile getirmiş olması bizi daha da mutlu etti. Burada yapmış olduğumuz organizasyonla sağlık camiasında çekilen cefaları ortaya koymaya, farkındalık oluşturmaya çalıştık. İlk yaptığımız sergi de anlamlı sesler getirmişti. Bu bizi çok mutlu etmişti. Bize bakışları olumlu yönde değiştirmişti. İnşallah bu sergi de buna aynı şekilde katkı sağlayacak. Bu anlamda bu güzel mekânı bize açan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’na çok teşekkür ediyoruz. Her zaman sağlık camiasının yanında oldular. Bu da bizi derinden mutlu ediyor. Bundan sonra da sizlerle birlikte bu çalışmaları yapacağımızı tekrar belirtmek istiyorum. Sergimizin Trabzon sanatına katkılar sunmasını diler, saygılarımı sunuyorum” dedi.

ÇOK ÖZEL BİR SERGİ
Kızlar Manastırı gibi önemli bir mekânda çok özel bir sergiyi sanatseverlerle buluşturmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Kızlar Manastırı’nı geçtiğimiz yıl hizmete açtık. Esas itibarıyla kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmak üzere fonksiyonlandırdığımız bu mekânda böyle güzel fotoğraf sergilerinin ve diğer sanat etkinliklerinin gerçekleştirilmesinden biz de Büyükşehir Belediyesi olarak çok memnunuz. Değerli İl Müdürümüz böyle bir öneriyle bize geldiğinde bundan ancak memnuniyet, bizzat katılmaktan da onur duyacağımızı kendilerine ifade ettik” şeklinde konuştu. 

HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK BAŞARI ORTAYA KOYDULAR 
Pandemi sürecinde tüm dünyanın çok yorulduğunu vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Ama yorgunluk ifadesi sağlık çalışanlarını çok tarif etmiyor. Onlar yorgunluğun çok daha ötesinde hakikaten cansiperane bir anlayışla ve çok büyük gayretle pandemi sürecinde gerek ilimizde gerek ülkemizde hafızalardan hiçbir zaman silinmeyecek bir başarı ortaya koydular. Ben değerli Sağlık Müdürümüzün şahsında bir kere daha bütün sağlık çalışanlarımıza şahsım ve Trabzon halkı adına şükranlarımı sunuyorum. İnşallah ülkemize ve dünyaya bir daha böyle badireler, böyle salgınlar Mevla’m yaşatmaz” ifadelerini kullandı. 

‘GENÇFEST’ MÜJDESİ VERDİ 
Çok güzel fotoğrafların sergilendiğini de belirten Başkan Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak sanata ayrı bir önem atfediyoruz. Sanat camiamızla çok yakın mesai içerisinde çalışıyoruz. Sanatevi başta olmak üzere ilgili sivil toplum kuruluşlarımızla zaman zaman gerek burada gerek şehrimizin başka bölgelerinde etkinlikler yapıyoruz. Bu şehri sanatsal ve kültürel etkinlikler bakımından biraz daha zengin ve daha çok faaliyetlerin yapıldığı bir şehir haline getirmeye gerçekten gayret ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Avni Aker Millet Bahçesi’nde güzel etkinlikler gerçekleştirdik. Sonra TEKNOFEST’e ev sahipliği yaptık. Eylül ayında da GENÇFEST etkinliğimiz olacak. Bunun da müjdesini vermiş olalım” dedi. 

SERGİ 15 AĞUSTOS’A KADAR AÇIK KALACAK 
2. Şifa Eli Fotoğraf Yarışması’nda 387 eser arasından İhsan Kılınç 1.’liği, Deniz Kalaycı 2.’liği, Doç. Dr. Ali Rıza Akyüz ise 3.’lüğü elde etti. Kızlar Manastırı’ndaki fotoğraf sergisi, 15 Ağustos’a kadar sanatsever tarafından ziyaret edilebilecek.

TARİH : 11.08.2022