BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi ocak ayı toplantılarının 3’üncü oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı.

Başkan Zorluoğlu toplantının başında, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Karadeniz Kültür Derneği ortaklığında Kıbrıs’ta gerçekleştirilen ‘Geleneksel 12. Hamsi Festivali’ hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Zorluoğlu “Hafta sonu Kıbrıs’ta bir festival gerçekleştirdik. Hemşehrilerimizle buluştuğumuz çok verimli bir program olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanı ve birçok bakanla bir araya gelme imkanı bulduk. 1970-1975’ten itibaren Trabzon’dan o bölgeye göç eden hemşehrilerimizle de sohbet etme imkanı bulduk. Uzun zamandır o festivale katılım olmuyormuş. Bizim orada bulunmamızdan, onları ziyaret etmemizden ziyadesiyle memnun oldular. Sayın Başbakan ve bakanlarla başta Trabzon olmak üzere bölgenin Kıbrıs’la ilişkilerini nasıl daha da geliştirebileceğimiz noktasında faydalı görüşmelerimiz oldu. Orada hafta sonu Karadeniz fırtınası esti. 5 binin üzerinde bir katılımla adeta bizim yayla şenliklerimizi aratmayacak bir coşku hakimdi. Gösterdiğimiz ilgi nedeniyle belediyemize de müteşekkir olduklarını her düzeyde ifade ettiler” şeklinde konuştu. 

 

ELEMAN ALIM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin ilk kez sınavla personel alması ile ilgili merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla açıklayan Başkan Zorluoğlu “Personel alımı konusunda şeffaf, hakkaniyetli, açık bir süreçle bu işi gerçekleştireceğimizi çok kez ifade etmiştik. Bunun ilk uygulaması yapıldı ve TİSKİ’den 27 ayrı pozisyon için 223 personel alımı ilanına çıktık. Şu an Büyükşehir Belediyesi, TİSKİ ve TRABSU internet sitelerinde ilanımız çıktı ve geceden beri sorunsuz bir şekilde başvurular devam ediyor. 223 personel noktasında aradığımız şartları aleni şekilde ortaya koyduk. İlanlarda genel şartlar var, bir de her bir pozisyon için ayrıca özel şartlar belirlenmiş durumda. Eğitim, tecrübe, yaş ve Trabzon’da oturma gibi şartlar var. Arzu eden herkes bu şartların tamamına erişebilirler” dedi. 

 

TRABZON’DA BİR İLK

Başvuruları sadece elektronik ortamda kabul edeceklerini de dile getiren Zorluoğlu,  “Belediyenin önünde uzun kuyruklar oluşmasını istemedik. TİSKİ Genel Müdürümüz ve Genel Müdür Yardımcılarımızla defalarca bir araya geldik ve herhangi bir sorun oluşmaması için ince eledik sık dokuduk. 526 kişi (Toplantının yapıldığı saatlerde) iş ilanına başvurmuş durumda. Her pozisyona başvuru yapılabildiği için sistemde bir sorun olmadığını anlıyoruz. 20 Ocak Pazartesi mesai bitimine kadar başvurular sürecek. Ardından bir komisyon oluşturduk ve aradığımız şartlar bakımından inceleme yapacaklar. Yaş, ikametgah gibi nesnel şartları sağlayanları mülakat ya da uygulamalı sınava tabi tutacağız. Trabzon’da ilk kez böyle bir uygulama olduğunu memnuniyetle belirtmek isterim.  Bu Büyükşehir Belediyesinin Meclisiyle, yönetimiyle bir uygulamasıdır. Dolayısıyla sahip çıkılması gerekir. Biz bunu TİSKİ’de başlattık ama önümüzdeki günlerde veya aylarda Büyükşehir Belediyesinde ihtiyaç duyduğumuz personeli de benzer usulle alacağımızı bilginize sunmak isterim” ifadelerini kullandı. 

 

Başkan Zorluoğlu’nun açıklamalarının ardından Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş, yürütülen faaliyetler hakkında sunum gerçekleştirdi. Kurumsallaşma adına yapılan faaliyetlerle sunumuna başlayan Genel Müdür Ali Tekataş, TİSKİ’nin yürüttüğü pek çok faaliyet ve yaptığı yeniliği sıraladı.

 

1324 TL CEZA UYGULANMADI

Kamuoyunda oldukça fazla gündeme gelen sayaç takmayan abonelere ceza yazıldığı iddiasına da cevap veren Genel Müdür Tekataş, “2014 yılında Büyükşehir Kanunu çıktıktan sonra köylerden mahalleye dönen yerlerde o dönemki muhtarlarımız T.C. kimlik numaralarını getirerek ücretsiz abonelik oluşturdular. Bunlar önemli ölçüde sayaçlarını takmamışlar. 2014-2016 yılları arasında aboneliğini yapmasının ardından sayacını takıp, borcunu ödeyenlerin hakkını korumak zorundayız. Diğerlerine kanunun ölçüleri çerçevesinde bazı yaptırım uygulamak zorundayız. Bu yaptırım; 1324 TL para cezası ve savcılığa suç duyurusu. Biz bilgilendirme eksiği olabilir diye hiçbir abonemize bu cezayla muhatap etmedik” dedi.

 

KOMŞUSU ÖDEMİŞ KENDİ ÖDEMEMİŞ

İddia edildiği gibi sayaçları sıfırlama yetkisinin ellerinde bulunmadığını belirten Tekataş, “Sayacını takan yerler içinde beldelerden dönen yerler var. Orada abonede var sayaç var. Ama okunmamış. Biz oraya gidip okuma yaptığımızda ciddi endeks düşüyor. Ama bin liralar yok. Bölgeye su götürülmüş. Hizmet de verilmiş. Ancak komşusu borcunu ödemiş, kendisi ödememiş. Geriye doğru endeks çıktığında şikâyetler geliyor. Biz mağdur etmemek için başkanımıza konuyu arz ettik. Biz kanunun arz ettiği 25 metreküplük endeks gönderilim” diye konuştu.

 

KAYIP KAÇAK AZALTILMALI

Trabzon’da kayıp kaçak oranının yüzde 63’ten yüzde 60’a düşürüldüğünü ifade eden TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, konuşmasına şöyle devam etti: “Şehrimizde yüzde 60 kayıp kaçağın sebebi sadece kaçaklar değil. Akustik dinlemeyi faaliyete geçirdikten sonra 2 ay içinde Ortahisar’da hiç fark edemediğimiz ama bulduğumuz su miktarı saniyede 107 litre. Biz 3 lira 16 kuruşa üretiyoruz, ama hatlarımızı iyi kontrol edemediğimiz için onları kayıp olarak toprağa veriyoruz. Kayıp kaçak oranının kanunun öngördüğü şekilde düşürülmesi için elimizden geleni yapacağız.”

 

SORULARI DA CEVAPLANDIRDI

Meclis üyelerinden gelen soruları da cevaplandıran Ali Tekataş, tüm ilçelerde içme suyu ve altyapı anlamında etüt çalışmaları başlattıklarını ifade etti. Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy’un bölgede geçtiğimiz ay meydana gelen yangın sonrası ilçede yangın musluğu eksikliğinin baş gösterdiğini hatırlatmasının ardından konuşan Tekataş, orman yangınları anında musluk eksiğini kendilerinin de fark ettiğini belirten Tekataş, “Sadece Arsin’de değil, yer yer diğer ilçelerde de bu sorunu fark ettik. Bu alandaki çalışmalarımıza yakında başlayacağız” şeklinde konuştu.

 

TİSKİ Genel Müdürü Tekataş'ın sunumunun ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde yer alan 15 maddenin ilgili komisyonlara havalesinin ardından toplantı sona erdi.

TARİH : 14.01.2020