TRABZON DAHA FAZLA PAY ALACAK

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı dördüncü oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Cumhurbaşkanlığı külliyesinde gerçekleştirilen toplantı ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Zorluoğlu, “Trabzon artık daha fazla pay alacak” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında icra edilen Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanları ile düzenlediği toplantı hakkında bilgi verdi. Başkan Zorluoğlu, “29 Büyükşehir Belediye Başkanımızın katıldığı toplantı çok olumlu bir havada geçti. Önce Cumhurbaşkanımız konuştu. Sonra büyükşehir belediye başkanları söz aldı. Ben ikinci konuşmacıydım. Toplantıda ben kaynak meselesini gündeme getirdim. Hem Genel Bütçeden gönderilen payların arttırılması gerektiğini, hem bu payın gönderilme sisteminde değişiklik yapılarak belediyeler arasındaki dengesizliğin ya da adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini söyledim. Ama aynı zamanda öz gelirler bakımdan belediyelerin güçlendirilmesi gerektiğini söyledim. Bu konuda bir komisyon kurulmasını önerdim. Cumhurbaşkanımızda bu konuya sıcak baktı ve ilçe belediyelerinin de komisyonda yer almasını istedi. Kurulacak komisyonda hem iktidar hem muhalefet belediye başkanları ile bakanlıklardan temsilciler olacak” dedi.

TEK TEK CEVAPLADI

Başkan Zorluoğlu Ankara’da ki toplantı hakkında bilgi verdikten sonra geçtiğimiz günlerde Büyükşehir belediyesinin 6 aylık çalışmaları hakkında kendisine sorulan soruları tek tek cevapladı. Zorluoğlu “Sahil Dolgu (Gülcemal) Projesi hiç değişmedi, değişmeyecek. Bizden önce başlayan proje 3 aşamalı proje. Şehre değer katacağını düşünüyorum. Dolgu alanlanlarını arttırma taraftarı değiliz. Ancak başlamış projeyi devam ettirmek, devlette devamlılık esası gerektirir. Gülcemal ile ilgili dün de Ulaştırma Bakanımızla görüştüm. Tahkimat konusunda ihitiyaçlarımız dile getirdim. O konunun da gündeminde olduklarını belirtti.

RAPOR HAZIRLNABİLİR

Akyazı Şehir Stadyumu ile ilgili dile getirilen husus, yerin uygun olup olmadığı.. Akyazı Stadyumunun tehlike arz ettiği yönünde elimizde bilimsel teknik rapor yok. Bu daha ziyade halk arasında konuşulan, herkesin kendine göre bir şeyler söylediği husus. Ama öneriyi destekliyorum. Orayla alakalı daha bilimsel, herkesi tatmin edecek çalışmanın raporun hazırlanmasında mahsur yoktur.

Tanjant yolunda yapımı devam eden katlı otoparkın kapasitesinin arttırılması için bende bir araştırma yaptım. Ancak bunun mümkün olmadığı kanaatine vardık. Ve başlamış olan projeyi devem ettiriyoruz.

OTOGAR İÇİN EN UYGUN YER

Otogar projesinin yeri şuanda Trabzon’da en uygun yer olarak belirlendi. Bu hakkında tüm riskler dikkate alınıyor. Botanik parkta maalesef bir otopark olmadığını gördük. Bu eksikliğin giderilmesi için çalışmamızı başlattık ve şuanda inşaatı devem ediyor.

KÜLTÜR MERKEZİ YAPILIYOR

Kale surlarının aydınlatması konusunda da eski tesisattan kullanılabilecek olduklarımızı mutlaka kullanacağız ama büyük oranda kullanılmaz halde olduklarını biliyoruz. Kent merkezinde yapılacak olan millet bahçesinin doğu yakasında kültür merkezi planlıyoruz. Ayrıca bu alanda hem açık hem de kapalı otoparkımız mevcuttur. Bu anlamda park sıkıntısı yaşanmayacaktır. Çömlekçi mahallemizi 2023 yılına kadar şehrimize yakışır bir biçimde planlamayı düşünüyoruz” dedi.

Belediye meclisinde Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen maddeler görüşüldü.

TARİH : 12.09.2019