Kalkınma Mahallesi Gençlik Merkezi

Kuruluşu:

2001 yılında zamanın belediye başkanı Asım AYKAN tarafından yaptırılarak hizmete açılmıştır. Açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın katılımıyla görkemli bir şekilde gerçekleştirmiştir. Kuruluş amacı ilk etapta yöre halkının hizmetine sunulmuş olsa da şimdi bir eğitim ve öğretim yuvası haline gelmiştir.

Amacı:

Kuruluşundan itibaren 2009 yılına kadar spor salonu, internet kütüphanesi ve öğrencilerin ders çalışabilecekleri bir kütüphane olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi yanında olmasından dolayı öğrencilerimizin ve halkımızın hizmetine sunulmuştur. 2009 yerel seçimlerinden sonra Sayın Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU başkanlığında çalışma ve faaliyet alanında değişiklik yaparak çeşitli alanlarda hizmet vermeye başlamıştır. Günümüze dek bu hizmetleri deneyimli ve kaliteli personeli ile geliştirerek devam etmektedir. Halka hizmet Hakka hizmet düsturu ile kapılarını halka açıp gençlerimize, çocuklarımıza ve diyar memleketlerden gelip öğrenim hayatını burada devam eden üniversite öğrencilerimize hem eğitsel hem kültürel hem de spor amacı güderek hizmet vermektedir.

Spor alanında ise Jimnastik ve Taekwondo branşında faaliyet göstermektedir.

Günümüzde halen devam eden kurslarımız da 2009 yılında itibaren her yıl eğitim kurslarında ortalama 550 öğrenci eğitim görmüş ve M.E.B. onaylı kurs bitirme sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Teknik eğitimlerde her yıl 300, sanat alanında ki kurslarımız da ise 400 ‘ü aşkın öğrencimiz eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarınız almaya hak kazanmıştır.

Spor alanında Taekwondo branşı ile bir sporcu fabrikası gibi hem Avrupa da hem de ülkemizde bizi başarı ile temsil eden 200 ‘ü aşkın gencimizi ve çocuklarımızı sağlıklı, disiplinli ve ahlaklı bir birey yetiştirilmektedir. 

Faaliyetleri:    

2009 yılından günümüze kadar eğitsel anlan da katılımın büyük çoğunluğunu üniversite öğrencilerimiz oluşturmak üzere İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, Çince, İspanyolca, İtalyanca gibi dil eğitimleri;    

Teknik alanda Temel Bilgisayar kursu, Bilgisayar Destekli Muhasebe Kursu, Standart Türk Klavyesi Kursu ( F klavye) , Autocad Kursu, 3DMax Kursu gibi kurslar verilmiştir.

Sanat alanında Diksiyon Kursu, Resim Kursu, Gitar Kursu, Keman Kursu, Bağlama Kursu, Ney Kursu, Yan flüt kursları verilmiştir.

2019 yılı itibari ile Eğitim, Sanat ve Teknik kurslarımız devam etmektedir;

Eğitimde İngilizce kursunda toplam 150, Rusça Kursunda 75, Çince 54, Arapça kursunda ise 45 öğrenci eğitim görmektedir.

Teknik kurslarda Temel Bilgisayar Eğitiminde 80, Bilgisayar Destekli Muhasebe 45, Standart Türk klavyesi kursunda 48 kişi eğitim görmektedir.

Sanat kurslarında Resimde 40, Kemanda 60, Gitarda 75, Bağlamada 40, diksiyonda ise 120 kişi eğitim görmektedir.

Ayrıca Gençlik Merkezi bünyesinde bu eğitim ve öğretim kurslarının yanı sıra ücretsiz öğrenci çamaşırhanesi hizmet vermektedir. Hizmete açıldığı günden itibaren her ay 200 öğrencinin çamaşırları ücretsiz olarak yıkanmaktadır. 

Bünyesinde ayrıca iki mahalle muhtarlığı ve bir su tahsilat bürosu da bulunmaktadır.