Geri

Trabzonlular provokatörlere geçit vermedi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon İl Müftülüğünün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında dün akşam (17 Mart) düzenlediği “Bilinmeyen Yönleriyle Çanakkale Destanı” konulu konferans bir grup provokatör tarafından provoke edilmek istendi.

 

Yenişafak Gazetesi Yazarı Mustafa Armağan’ın konuşmacı olarak katıldığı ve Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansta Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir hazır bulundu. Trabzonluların yoğun ilgi gösterdiği gecede salon tamamen dolarken kimi katılımcılar ayakta, kimi katılımcılar ise yerlere oturarak programı takip etmeye başladı. Başkan Gümrükçüoğlu ve Müftü Demir’in protokol konuşmalarının ardından sahneye çıkan Araştırmacı-Yazar Armağan sunumuna başladığı sırada önceden planlı olarak salona gelerek arka sıralarda yerlerini aldıkları anlaşılan birkaç kişi, çeşitli söylemlerde bulunarak sahneye yumurta ve su şişeleri atmaya başladı. Konferansı takip etmek için salonda bulunan Trabzonluların tepkisiyle karşılaşan grup, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.  

TAHRİKLERE ASLA KAPILMAYACAĞIZ

Yaşanan olayın ardından tekrar kürsüye çıkan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, herkesin itidal ile hareket etmesini istedi. “Mütefekkirin, tarihçinin, düşüncelerin anlatılmasının nasıl ve ne şekilde engellenmek istendiğinin, nasıl kaba kuvvetle hareket ettiklerinin çok üzücü bir misalini görmüş bulunmaktayız” diyen Gümrükçüoğlu, “Birinci söyleyeceğimiz salondaki gençlerimizin, insanlarımızın hiçbir provokasyona, tahrike kapılmamalarını özellikle rica ediyoruz. Zira gördüğünüz gibi fikre ve düşünceye, anlatıma, insani saygıyı göstermeyenler her zaman aziz milletimizden cevaplarını almışlardır” dedi.

HALEN DAHA BUNU DENEMEK İSTİYORLAR

Başkan Gümrükçüoğlu yaşananların ardından gerçekleştirdiği konuşmamsında şunları kaydetti: “Bu kaba kuvveti ortaya koymak isteyenlerin hukuki sonucu mutlaka takip edilecektir. Hiç endişeye mahal yoktur. İşte bunlar ve bunların benzerleri gördüğünüz gibi, yukarıda itidal sahibi gençlerimizin, oradaki intizamda sakin ve her hangi bir kaba kuvvete başvurmadan itidal içindeki müdahalesi ile birlikte durmuştur. İşte bu örneği halen daha ülkemizde denemek isteyenler var. Bizler tahrike kapılmayacağız. Aziz milletimizin cevabı her zaman hürriyet ve demokrasi içinde, hürriyet ve insan haklarına saygı ile devam edecektir. Bu akşam burada, bu mümtaz topluluğun yaptığı ve itidalini muhafaza ettiği gibi...

BİZ BUNU 15 TEMMUZ 2016’DA GÖRDÜK

Biz bunu 15 Temmuz 2016’da gördük değil mi? Milletimizin tanklarıyla, toplarıyla, uçaklarıyla insanlarımızın katledildiğini, hem de yabancı güçlerin teşviki ile birlikte içimizdeki hainlerin bizi arkadan hançerleyecek tarzda bunu yaptıklarını gördük. Bunların neticesinde aziz milletimiz nasıl elinde hiçbir silah olmadan canlarını ortaya koyarak, şahadete ulaşanlarla birlikte gazi olanların yanı sıra 80 milyonun kahir ekseriyetinin devletimizin ve milletimizin bekasını nasıl temin etiğini gördük. Ülkemizi ve devletimizi yüz sene önce olduğu gibi parçalamak ve bölmek isteyenler işte bunu hazırladılar. Bugün İslam dünyasında kan gövdeyi götürürken onlar ellerini ovuşturuyorlar. Onlar İslam dünyasının, mazlum milletlerin, kimsesizlerin kimsesi olan bu aziz milletimizin ve devletimizin parçalanmasını, mazlum milletlerin hepsi sahipsiz kalsın diye istiyorlar. Çanakkale destanı böyle şartlarda yazıldı.

MESELE DEVLETİMİZİN BEKASI MESELESİDİR

Bugünde tarihimizin en önemli dönemlerinden geçtiğimiz aşamaları yaşıyoruz. Bu aziz millet 16 Nisan’da da, hürriyete, temel insan hak ve tercihlerine göre nasıl devletine ve milletine sahip çıktığını göstermiş olacaktır. O balkımdan hepimiz vazifeliyiz. Yani mesele devletimizin bekası meselesidir. Mukaddesiyatımızın muhafazası meselesidir. Mesele aslında birliğimizin ve beraberliğimizin sarsılmaz bir şekilde tescil edilmesi meselesidir.

ATATÜRK’E BİZDEN ÇOK SAHİP ÇIKAMAZLAR

Orada hiç kimse Atatürk’e bizden daha çok sahip çıkamaz. Bunu herkes bilsin. Atalarımız dedelerimiz Çanakkale’de hep beraber ‘ya istiklal ya ölüm’ demiştir. Mustafa Kemal de, Kazım Karabekir ile Fevzi Çakmak ile ‘ya istiklal ya ölüm’ diyen o komuta kademesinin başında olanlardandır. Hiç kimse onun arkasına sığınmaya çalışmasın. Onun arkasına sığınmaya çalışanlar bunlar gibi kaba kuvveti güya çok cahilce ortaya koymaya çalışanlar olamaz. Biz hukuklun neticesini en iyi şekilde takip edeceğiz.

BUNLAR 15 TEMMUZ’UN KALINTILARIDIR

Onların bu vahşice atmaya çalıştıkları adım fikir ve düşünceye tahammülsüzlüklerini ortaya koymaktadır. 15 Temmuz 2016’da olduğu gibi fikir ve düşünceyi, milletimizin tercihlerini dikkate almadan ortaya koydukları namluyla, topla, tüfekle insanları katlederek dayatmak istediklerinin örneğini göstermişlerdir. Bunlarda onların kalıntılarıdır. Allah-u Teâlâ (c.c.) bizimledir.”

Yenişafak Gazetesi Yazarı Mustafa Armağan Başkan Gümrükçüoğlu’nun konuşmasının ardından konferansı gerçekleştirdi. Trabzonluların baştan son ilgi ile takip ettiği konferansın sonunda armağan okurları için kitaplarını imzaladı. 

18.03.2017