Geri

Çanakkale ruhu İstiklal Harbi’nin ‘önsözü’ olmuştur

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Gümrükçüoğlu mesajında Çanakkale Zaferi’nin, Kurtuluş Savaşı’nın ‘önsözü’  olduğunu ifade ederken şu ifadelere yer verdi:

“1915’te Çanakkale demek bütün ülke demekti. Çanakkale’yi savunmak Trabzon’u, Hakkâri’yi, İstanbul’u savunmak demekti. Bu toprakların ebedi Türk yurdu olması Çanakkale savunması sayesindedir. Çanakkale ruhu İstiklal Harbi’nin ‘önsözü’ olmuştur. Çanakkale, o yenilmez denilen güçlerin yenilebileceği anlayışının ortaya çıkmasını sağladı. Bu nedenle Çanakkale ruhunu insanımıza ve geleceğin teminatı olan gençlerimize çok iyi bir şekilde aktarmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

'Çanakkale Geçilmez' efsanesinin doğduğu, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan ve bağımsızlık savaşının temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıl dönümünde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, canlarını, vatanımızı korumak adına feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle ve şükranla anıyorum.”

17.03.2017