Geri

Yol seferberliği Beşikdüzü’nden başlayacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Beşikdüzü ilçesinin mahalle muhtarlarıyla istişare toplantısı gerçekleştirdi. Beşikdüzü Belediyesinde gerçekleştirilen toplantıda Büyükşehir Belediyesinin, Beşikdüzü’ndeki gerçekleştirdiği, sürdürdüğü ve planladığı çalışmalar hakkında muhtarları detaylı olarak bilgilendiren Başkan Gümrükçüoğlu, ilçede 21 Eylül 2016’da yaşanan sel felaketinin ardından sürdürülen çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulundu.

BEŞİKDÜZÜ’NDEN BAŞLAYACAĞIZ

Beşikdüzü’ndeki sel felaketi nedeniyle gerçekleştirilen çalışmaları ve çalışmaların maliyetini ayrıntılarıyla muhtarla paylaşan Gümrükçüoğlu, sel felaketi nedeniyle 2016 yılı için ilçede planlanmış olan yol çalışmalarının 40 gün geriye kaldığını ifade ederken bu yıl asfalt ve betonlama çalışmalarına ilk olarak Beşikdüzü ve Sürmene ilçelerinden başlayacaklarını söyledi.

BEŞİKDÜZÜ ELE ALINDI

Beşikdüzü’nde yaşanan sel ve heyelan olaylarının Doğu Karadeniz bölgesinde çok yönlü bir çalışmanın yapılmasına neden olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Beşikdüzü’ndeki felakette 3 insanımız hayatını kaybetti. Bu en büyük üzüntümüzdür. Bu olaylarda dikkatimizi çeken husus neydi? Belimize kadar çamur olan Beşikdüzü merkezinde bu ölümler olmadı! Kırsalda, engebeli yerlerimizde ev yapılırken bitki örtüsü dikkate alınmadan, toprak kayması olabilecek yerlerde evler yapıldığından ötürü 3 insanımız hayatını kaybetti. Mekânları cennet olsun. Bütün bunlar Doğu Karadeniz’de bakanlıklarımızın koordinesinde büyük bir çalışmanın yapılmasına vesile oldu. Bitki örtüsü ne? Konutlar nerede olacak? Bu dere yatağı nereyi etkiliyor? Bu dere yatağı geldiği zaman nereyi, hangi kotu takip ederek geliyor? Neden Beşikdüzü’nde ortalığı su götürüyor? Bu bakımdan derenin bütün etrafında ne yapılması lazım? Bunun çalışmaları yapıldı. Bu büyük bir külfeti beraberinde getiriyor. Bu manada ilk çalışma yapılan yer Beşikdüzü’dür. Bunun devletimizin bütçesinden önemli bir kaynak ayrılmasıyla yapılabileceği bakanlıklarımız tarafından kabul edilmiştir. Dere yataklarının sağının solunun 5’er metre istimlâk edilmesinin, ancak maliyetinin genel bütçeden karşılanmasıyla mümkün olması, ihalelerinin yapılarak dere yataklarının tekrar ele alınması hadisesidir bu. Bunlardan ilki Beşikdüzü ele alınmış durumdadır.”

O PARKI HEMEN YAPACAĞIM

Başkan Gümrükçüoğlu Beşikdüzü ile ilgili olan değerlendirmelerinde ilçe merkezinde bulunan bir parkın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söyledi. Gümrükçüoğlu, “Belediye binası önündeki parkı gösterdiler bana. Arkadaşlarıma talimat verdim. O parkı da hemen yapacağız” dedi.

Toplantıda Büyükşehir Belediyesinin Beikdüzü ilçesinde gerçekleştirdiği ve sürdürdüğü çalışmalar hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, 2017 yılında ilçede gerçekleştirilecek çalışmaların planlaması üzerine mahalle muhtarlarıyla istişarelerde bulundu.

 

17.03.2017