Geri

Uluslararası Trabzon Yarı Maratonu 19 Şubat’ta koşulacak

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

İlk kez 1981 yılındaki 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda "Trabzon Maratonu" adı altında koşulan ve 7 yıl kesintisiz olarak bu şekilde düzenlendikten sonra, Trabzon'un kurtuluş tarihi olan 24 Şubatlarda yapılması kararlaştırılan ve adı “Trabzon Yarı Maratonu” olarak değiştirilen yarışmanın bu yıl 37'incisi düzenlenecek.

1988 yılında ulusal, 1991'de ise uluslararası düzeyde organize edilmeye başlanan ve kısa adı AIMS'de olan Uluslararası Maratonlar ve Yol Yarışları Birliği'nin programlarında da yer alan Trabzon Yarı Maratonu'na dünyanın dört bir yanından tanınmış atletler katılıyor.



Avrasya Maratonu ile birlikte ülkemizin uluslararası maraton takvimine giren iki yarışmasından biri olan 21.1 km'lik Trabzon Yarı Maratonu'nda geçmiş yıllarda Mehmet Yurdadön, Fatih Çimtimar, Sefa Het, Ahmet Altun, Haydar Doğan, Nihat Bağcı, Zeki Öztürk gibi tanınmış Türk atletlerinin de dereceleri bulunuyor.
Trabzon Yarı Maratonunda erkekler rekorunu Tanzanyalı Pthoustin Baha 2007'de elde ettiği 1.02.30’luk derece  ile elinde bulunduruyor. Bayanlarda ise rekor, Türkiye'den Bahar Doğan'a ait. Doğan, 2009'da yaptığı 1.10.20'lik derece ile rekorunu koruyor.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun anısına düzenlediği Trabzon Yarı Maratonu ile birlikte 10 km Koşusu ve herkesin katılabildiği Halk Koşusu da organize ediyor. Bu yıl 19 Şubat Pazar günü Trabzon kent merkezinde gerçekleştirilecek olan maraton ve koşularda kazananlara toplam 75 bin lira para ödülü dağıtılacak.


Trabzon Yarı Maratonu ve 10 km Koşusu için kayıt işlemleri www.trabzonyarimaratonu.com adresinden yapılırken Halk Koşusuna katılmak isteyen vatandaşların 13-17 Şubat tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Cemal Kamacı Spor Merkezinde başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

13.02.2017