Geri

Güçlü Türkiye için ‘evet’ diyeceğiz

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin güçlü bir yönetim yapısına kavuşacağının altını çizen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Ülkemizin en güçlü şekilde yönetilmesinin önünü açmak için, Devletimizin-milletimizin çok daha hızlı bir şekilde kalkınmasını sağlamak için referandumda ‘evet’ diyeceğiz” şeklinde konuştu.

MEVCUT SİSTEM PRANGADIR

Konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’de hükümet etme şeklinin değiştirileceğinin altını çizen Başkan Gümrükçüoğlu, “Yakın geçmişe bakalım, iktidarda kim olursa olsun yetki sahibi olan herkes mevcut sistemin değiştirilmesi gerektiğini savunmuştur. Çünkü mevcut sistem ülkemizin ayaklarına vurulmuş prangadır. Darbe sonrası oluşturulmuş olan bu sistemin değiştirilmesi şarttır. Çok şükür bu konuda büyük ilerlemeler kaydettik. 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandumda ülkemizin en güçlü şekilde yönetilmesinin önünü açmak için ‘evet’ diyeceğiz. Devletimizin-milletimizin çok daha hızlı bir şekilde kalkınmasını sağlamak için ‘evet’ diyeceğiz. Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm mazlumların sesi ve umudu olan Türkiye’nin dünyanın sayılı güçlerinden biri olması için ‘evet’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYET GÜÇLENECEK

Değerlendirmesinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin asla bir rejim değişikliği içermediğini kaydeden Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yeni hükümet sisteminin ülkemize ve milletimize büyük faydalar sağlayacağını görenler, yeni sistemin olumsuz tek bir yanını bulmayanlar, halkımızın karşısına ‘rejim değişikliği’ yalanı ile çıkmaya gayret ediyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti rejimini 1923’te ilan etmiştir ve bu konu kapanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Cumhuriyet güçlenecektir. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulunun başı olacak ve her konuda hesap verecektir. Parlamento, Bakanlar Kurulunu en güçlü şekilde denetleyecektir. Bu sistem ile ülkemizde koalisyon dönemlerinin yaşanmasının önüne geçilecektir. Bu ülke koalisyonlardan çok çekti! Cumhuriyet tarihine bakalım, ülkemiz tüm kalkınma hamlelerini tek partili iktidarlar dönemlerinde yapabildi. Hangi siyasi görüş iktidarda olursa olsun güçlü iktidarlar dönemlerinde ülkemiz ilerleme kaydedebildi. Koalisyon dönemlerinde hiçbir kalkınma sağlanamadı. Tüm bunlar net olarak gösteriyor ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ülkemizde sürekli kalkınma sağlanacaktır.”

12.02.2017