Geri

BAŞKAN ZORLUOĞLU, AK PARTİ İL DANIŞMA MECLİSİNDE BİLGİLENDİRME YAPTI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleriAK Parti Trabzon Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısı, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. 

AK Parti Trabzon milletvekilleri Dr. Adnan Günnar, Avukat Salih Cora ve Bahar Ayvazoğlu, AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe belediye başkanları, eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, ilçe teşkilat mensupları, kadın kolları, gençlik kolları ve çok sayıda partilinin de hazır bulunduğu toplantının Divan Kurulu Başkanlığını İl Teşkilat Başkanı Uğur Aydın yaptı. 

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan toplantının basına açık bölümünde yapılan protokol konuşmalarında kürsüye gelen Başkan Zorluoğlu, 5 Nisan 2019 tarihi itibarıyla başladığı büyükşehir belediye başkanlığı görevinin ilk aylarında belediyenin kurumsal kapasitesini geliştirme çalışmalarına öncelik verdiklerini söyledi.

Belediyenin kapasite anlamında eksiklik gördükleri bazı kadrolarına meclis kararlarıyla görevlendirme yaptıklarını ve mali uzman kadroları oluşturduklarını anlatan Başkan Zorluoğlu, müfettiş kadrolarını da meclis onayıyla ihdas ettiklerini bildirdi.

 Büyükşehirde, daire başkanı üstü kadrolarda bulunup da değiştirdikleri kadro oranının yüzde 30 olduğunu açıklayan Başkan Zorluoğlu, “Yani her 3 yöneticiden 1’i değiştirildi. Bu görev değişikliğinin ardından halkımızın beklediği hizmetleri bir bir hayata geçirme çabası içinde olacağız” dedi.

Belediyenin yönetim kadrosunda değişim gerçekleştirilmek zorunda olduklarını tekrar vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “4 ay içinde kurumsal kapasitenin gelişmesi, değişim dönüşüm üzerinde daha ziyade durduk. Şimdi attığımız adımlar bu seçim boyunca söylediğimiz sözlerin hayata geçirilmesinden ibarettir. Değişim zor süreç. Var olan yapıyı, var olan anlayışı değiştirmek epey mücadele gerektiriyor. Bazen eleştiriler alıyoruz. Bazen içeride bazen dışarıda dirençle karşılaşıyoruz. Biz, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde daha kaliteli hizmet, daha süratli hizmet, vatandaşımızın, halkımızın beklediği hizmetleri onlarla buluşturmak için bu değişimi gerçekleştirmek zorundaydık. Bundan geri adım atmak söz konusu değildir” diye konuştu. 

Belediye şirketlerinde yöneticilik konusunun son günlerde istismara varan şekilde gündem yapılmaya çalışıldığını dile getiren Başkan Zorluoğlu, bu konuda da şu değerlendirmede bulundu:

 

 

“Belediye şirketlerindeki yöneticilik konusu çok tartışılıyor. İstismar ediliyor. CHP’nin eski milletvekili dün akşam bir televizyon programında, ‘Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı belediyenin 7 şirketinde yönetici ve huzur hakkı alıyor’ diye açıklama yaptı. Daha önce de CHP’nin grup başkanvekili yaptığı basın açıklamasında Trabzon’u da zikrederek ‘5 şirkette yönetici’ dedi. Sayı giderek artıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 3 şirketi var, bunlardan birinde yöneticiyim. Onun dışında başka şirketler veya iştiraklerde yöneticilik söz konusu değildir. Bu 5’ti,7 oldu, yarın 15 olacak. Bu konularda partimizin değerli mensuplarının doğru bilgilendirilmesi ve bu bilgiyi başkalarına da aktarması dayanışma anlamında önem arz ediyor.”

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATI VAR”

Otobüs terminali için 4 aydır çalıştıklarını ancak maliyetli yerlerin ortaya çıktığını da meclise katılan partililerle paylaşan Başkan Zorluoğlu, “Arzumuz, ilk işlerimizden biri olarak Trabzon’umuza yakışır, modern, konforlu bir terminali halkımızın hizmetine sunmaktır. Değirmendere bölgesiyle ile ilgili Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bana talimatı var. Terminalle, orada bir dönüşüm başlatmış oluyoruz. Oradaki küçük sanayi sitelerinin yeni alanlara taşınması gayreti içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRE YENİ ALAN KAZANDIRACAĞIZ”

Trabzon Öğretmen Evi’nin bulunduğu alanla ilgili çalışmaların da son aşamaya geldiğini aktaran Başkan Zorluoğlu, “Orayı bizden önceki dönemde belediyemiz protokolle almıştı. O alanı şehrimize kazandırmanın vakti geldi. Avam proje çalışması başlattık. Yapımı gerçekleştiğinde Trabzon o bölgede bir taraftan Tanjant ve Uzun Sokak’a bakan geniş meydana kavuşmuş olacak. Pazarkapı’daki yapılan cami ve onun etrafının düzenlenmesi işi bir diğer önemli projemiz. Burası da Trabzon için vitrin alanıdır. Hayati projedir. Projelendirme çalışmaları devam ediyor. Bir taraftan doğu ve batıdan gelen dolmuşların dolum alanı, itfaiye komuta merkezimiz, ulaşım harekât merkezimiz ve ticari faaliyetlerin yapılacağı alan için dokunuşlarla orayı güzel bir kent meydanı, Trabzon’a değer katacak bir proje olarak halkımızın istifadesine sunacağız” dedi.

TURİZME BÜYÜK KATKI

Sümela Manastırı’na teleferik projesi hazırlığı içerinde olduklarına da değinen Başkan Zorluoğlu, “Yap-işlet-devret modeliyle bu proje için ihaleye çıkacağız. Yakında tamamlayacağımız bu projenin de Trabzon turizmine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Kadınlar Pazarı esnafının bir bölümü için yer hazırladık. Bir bölümü için yer hazırlamaya devam ediyoruz. Eylül'ün 15'i itibarıyla Kadınlar Pazarı’ndaki esnafı yeni yerlerine yerleştirip, o alanı yükleniciye teslim edip hazırlanan projeyi de bütünüyle tamamlayıp hayata geçirmeyi arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basına açık bölüm, AK Parti Trabzon milletvekilleri ve İl Başkanı Revi’nin konuşmalarıyla tamamlanırken, AK Parti Trabzon Genişletilmiş İl Danışma Meclisi, ikinci bölümde İl Kadın Kolları Başkanı Meryem Sürmen ve İl Gençlik Kolları Başkanı Sefa Küçükali’nin değerlendirmelerini aktarmasının ardından gerçekleştirilen soru cevap bölümüyle sona erdi.

03.08.2019