Geri

Yetim öğrencilere karne hediyeleri verildi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

 Hayrat İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen Kutsal Emanetlerimize (Yetimlerimize) Karne Hediyesi Merasimi, Ortahisar Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu, Hayrat Vakfı Karadeniz Bölge Temsilcisi Fahrettim Köroğlu, Hayrat Vakfı Trabzon Temsilcisi Said Acar, kamu kurumları ve STK’ların yetkilileri ile hayırseverlerin hazır bulunduğu programda dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip Trabzon’da eğitim gören yetim öğrencilere karne hediyeleri takdim edildi.

 

 

 Tören, Hayrat Vakfı bünyesinde eğitim gören Somalili yetim öğrenci Tahir Javaç’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ve Trabzon’da aldığı eğitimin sunumunu ile başladı. Javaç, “Burada aldığım eğitimi okulum bitince gidip memleketimde insanlara aktarmak istiyorum. Somali’nin gelişmesi ve kalkışması için gidip bende orada bu hizmetleri yapacağım” dedi.

 

 

 Hayrat Vakfında yetişen yetimlerin sunumu ile devam eden törende katılımcılara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Hayrat Vakfı geçmişten geleceğe bir dünyayı taşıyor ve anlatıyor. 1974’te kurulduklarından beri hizmetlerinden ötürü müteşekkiriz” dedi. Az önce anlattılar, insanların kendi medeniyetlerinin, köklerini aldıkları yerin kültürünü öğrenebilmeleri ve göz nuru ile hayatı ilim tahsili ile geçirenlerin ortaya koydukları eserleri öğrenebilmeleri ve gelecek nesillere de aktarmaları lazım. İşte Osmanlıcayı bizatihi kendilerinin hiçbir şey talep etmeden yürüttükleri kurslarla birlikte nesillerimize öğretmelerinde bu dediğimiz kültür gayesi, medeniyet gayesi yatmaktadır” diye konuştu.

 

 Başkan Gümrükçüoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir İspanya’ya bakıyoruz. İspanya’daki İslam medeniyeti 800 sene sürmüş. Orada kurulan Endülüs medeniyetinin devamında, Cordoba ve Granada şehrinde 250 yıl daha devam etmiş. Öyle bir medeniyet oluşturmuşlar ki, meydana getirdikleri eserleri bakıyoruz ki Avrupa’da rönesansa temel teşkil etmiş. Batı dünyası onlardan aldıklarıyla bilim ve teknolojide öne geçebilmiş. Bu durum, çok incelenmesi gereken bir husustur. Aynı batı dünyası onları İspanya’dan atabilmek için yaptıkları kolektif saldırılar içinde 400 bin cilt eseri Cordoba meydanına yığarak yakmıştır. İşte bugün Hayrat Vakfı da diğer vakıflarımızda ne yapıyorlar? O eserler kaybolmasın diye, 

 

 

29.01.2019