Geri

Ortahisar’ın imarı masaya yatırıldı ?

Trabzon Büyükşehir Belediyesi projeleri

 

Trabzon il genelinin 1/100.000, 1/50.000 ve 1/25.000 ölçekli imar planları ile 11 ilçenin 1/5.000 ölçekli nazım imar planlarını hazırlayarak yürürlüğe koyan Trabzon Büyükşehir Belediyesi, geriye kalan 7 ilçenin 1/5.000 ölçekli nazım imar planlarını hazırlamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesinde bugün Ortahisar ilçesinin 1/5000 ölçekli nazım imar planları ile ilgili fikir alışverişi amaçlı mimar-mühendis odaları ve Ortahisar Belediyesi yetkililerinin katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda sürdürülen çalışmalar detaylıca değerlendirmeye tabi tutuldu.

 

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin imar çalışmaları ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’un imar çalışmaları yönünden, 31 Mart 2014 itibariyle büyükşehir statünse kavuşan diğer illerin çok önünde olduğunu söyledi. Gümrükçüoğlu, “Büyükşehir olmanın şehirlere en önemli getirilerinden biri imar planlarının tek elden, o şehrin genelini kapsayacak ve çok uzun yıllar hizmet edecek şekilde hazırlanabilmesidir. Trabzon’umuzun büyükşehir statüsüne kavuşmasının hemen ardından bu konuda çalışmalarımıza başladık. 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Revizyonu ve Plan Hükümleri, 1/50.000 ölçekli İl Çevre Düzeni Planı ve 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı çalışmalarının ardından 13 ilçemizin 1/5.000 ölçekli Revizyon ve İlave Nazım İmar Planı çalışmalarını tamamladık. Şimdi de başta Ortahisar ilçesi olmak üzere diğer ilçelerimizin daha 1/5.000 ölçekli Revizyon ve İlave Nazım İmar Planını tamamlamış ve Belediye Meclisimizin onayıyla yürürlüğe koymuş olduk. Başta Ortahisar ilçemiz olmak üzere geriye kalan 7 ilçemizin 1/5.000’lik planlarını hazırlıyoruz. Bu çalışmalarımızın da tamamlanmasıyla Büyükşehir Belediyemizin imar planı çalışmaları tümüyle bitirilmiş olacaktır. Bu konuda Trabzon olarak bizimle birlikte büyükşehir statüsüne kavuşan diğer illerin çok önündeyiz” dedi.

 

İMAR PLANI DEMEK ‘DÜZEN’ DEMEKTİR

Gelecek nesillere düzenli, yaşanılabilir bir kent bırakmak için imar çalışmalarına özel önem verdiklerini vurgulayan Gümrükçüoğlu, “İmar planı demek düzen demektir, yaşanabilir şehirler, mutlu insanlar demektir. İmar planları park-bahçe, yeşil alan, yol demektir, düzensizliğin önüne geçmektir. Hazırladığımız ve tamamlanma aşamasına getirdiğimiz bu çalışmalar şehrimize çok uzun yıllar hizmet edecektir. Trabzon’umuz bu planlarla geleceğe emin adımlarla yürüyecektir” diye konuştu.

06.02.2018