Geri

Trabzon'da Ulaşım

       İlimizin trafik yoğunluğu; şehir merkezine olan yolculuk talepleri yetersiz ulaşım ağları, yeni imar yapılanmalarıyla oluşan ticari mekânlar, tek merkezli kent olgusu, her gün şehir trafiğine katılan araç sayılarındaki artış kent merkezinde ulaşım açısından bir takım olumsuzlukları beraberinde getirmiştir.
       Trabzon Belediyesi olarak şehrimizin Ulaşım Master Plan çalışmasını Belediye Meclisimiz, ilgili meslek odaları ve Üniversitemizin ilgili birimleriyle görüşerek A Grubu Şehir Plancısının danışmanlığında yapmış bulunmaktayız. Sahil geçiş yolu ve bağlantıları, yeni kavşak düzenlemeleri, alt ve üst geçit uygulamaları, ikinci tünel inşaatı çalışmalarının bitirilme süresine kadar;
       Yerel Yönetim yasasının değişikliğe uğrayan ilgili maddeleri gereğince Belediyelere devredilen yetki ve sorumluluklar çerçevesinde; Kent içi trafiğini; trafik emniyeti açısından rahatlatmak üzere; Belediyemiz, İl Emniyet Müdürlüğü, Trabzon Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı ile yapılan protokolle bu yeni uygulamalar; 20.03.2006 tarihinden itibaren geçerlidir.
       Trabzon şehir genelinde araç yoğunluğu dikkate alındığında trafik emniyeti açısından özellikle ticaret merkezlerinin, okulların yoğun olduğu cadde ve sokaklardaki iş yerlerine mal depolama ve yükleme yapan araçlarla ilgili daha önceden İl Trafik Komisyonunca belirlenen çalışma saatlerinin yeniden değerlendirilmesi, geçmişte olduğu gibi belli zaman aralılığında (07.00 - 19.00) saatleri arası şehir trafiğine girişleri yasaklanan araçların (Otobüs, Midibüs, Kamyon ve Tır) Atapark'a kadar bu sürede girişlerinin yasak olduğu ancak şehirdeki araç ve ticari yoğunluğun artması sebebiyle belirlenen araçların şehre girişleri yasaklanmıştır.

       Yeni Yapılan Trafik Düzenlemesi

       Meydan'na geliş istikametinde Sahil ve Tanjant yolunu kullanacak olan dolmuş hatları:

Sıra No Güzergah Adı Araç Sayısı
1 Erdoğdu Çatak 18 Araç
2 Erdodu Kuruçeşme 28 Araç
3 Erdoğdu Çamlık 23 Araç
4 Özen Yenimahalle 41 Araç
5 Yeşiltepe 34 Araç
6 Aydınlıkevler 41 Araç
7 Beşirli 47 Araç
8 Site Karşıyaka 33 Araç

       Bu durakların dolmuşları Atapark'a kadar normal meydan geliş güzergâhlarından gelip, Atapark'tan itibaren Tanjant veya Sahil yolunu kullanarak Cumhuriyet Caddesi, Maraş Caddesi veya Gazipaşa Caddesini kullanarak Meydan istikametinden Tanjant avukatlar baro binasının önünden dönüp depolanma yerleri olan Tanjant köprü altına geleceklerdir. Dönüşlerinde Meydan ve Maraş Caddesini kullanarak bekleme yapmaksızın yolcularını alıp devam edeceklerdir.

       Meydan'a gelişlerini mevcut güzergâhından kullanacak olan dolmuş hatları:

Sıra No Güzergah Adı Araç Sayısı
1 Fatih 71 Araç
2 Ayasofya 44 Araç
3 Kurankursu 51 Araç
4 Erdoğdu Kışla 15 Araç
5 Erdoğdu Camiyanı 18 Araç
6 Bahçecik 35 Araç

       Bu durakların dolmuşları durak yerlerinden kalkıp Atapark, Tabakhane ve Zağnos Köprüsünden Uzunsokağı takiben Meydan Tanjant köprü altındaki depolanma yerlerine geleceklerdir. Meydan ve Maraş Caddesinden beklemeksizin yolcusunu alıp devam edeceklerdir.

ÖZELLEŞTİRİLEN TOPLU TAŞIMA HATLARI

       8 Adet toplu taşıma hattı özelleştirilmiş olup, 20 adet Özel Halk Otobüsü çalışmaktadır.

Sıra No Güzergah Adı Araç Sayısı
1 Yomra 4 Araç
2 Sürmene 4 Araç
3 Rize 1 Araç
4 Çimenli 1 Araç
5 Çukurçayır 1 Araç
6 Kireçhane 1 Araç
7 Akçaabat 6 Araç
8 KTÜ - Akçakale 2 Araç